Bloog Wirtualna Polska
Są 1 202 564 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Onko-Sailing w Vancouver

 zobacz> .STRONA GŁÓWNA

00 OnkoSailing Vancouver 0629-.JPG

Żeglarze w Vancouver gościli Hanę Halinę Nadolską, która jest jedną z trzech założycielek Onko-Sailing, to jest grupy polskich żeglarzy, głównie kobiet, których doświadczyła choroba nowotworowa.

11 OnkoSailing Flyer.jpg

9 czerwca 2016 Hana Halina Nadolska była gościem na miesięcznym zebraniu Polskim Klubu Żeglarskiego w Vancouver. W krótkich słowach przedstawiła cele działania i historię powstania tej grupy. Opowiedziała też o odbytych już rejsach pod banderką Onko-Sailing.

22 0607-.JPG

Była okazja do wspólnego zdjęcia z komandorem Klubu Januszem Królem (dolny rząd z prawej), Prezesem Stowarzyszenia Polskich kombatantów w Vancouver, Elżbietą Skrzymowską (z tyłu) oraz grupką polonijnych żeglarzy.

Podczas spotkania Hana opowiedziała o następnym rejsie pod szyldem Onko-Sailing, tym razem na Alaskę jachtem „Varsovia”, na który zaprosił kpt. Jerzy Kuśmider.

33 0219-.JPG

10 czerwca w marinie w centrum Vancouver, odbyło się podniesienie banderki Onko-Sailng oraz pożegnalne spotkanie na które przybył Konsul Generalny RP Krzysztof Olendzki wraz z małżonką Joanną (na zdjęciu w środku) oraz grupka zaprzyjaźnionych zeglarzy.

44 Fot Rysiek 0991.jpg

Grupa Onko-Sailng działa przy Klubie RTW LOTTO Bydgostia, którego jacht „Solanus” płynął Morskim Szlakiem Polonii 2010-2011 i był uroczyście witany w Vancouver po przepłynieciu Northwest Passage. Powitanie było pod patronatem Konsulatu RP w Vancouver a kordynatorem był kpt. jachtu „Varsovia”. 

55 0645-.JPG

Była okazja do przekazania Konsulowi RP w Vancouver pamiątkowego medalu/dukata Klubu  RTW LOTTO Bydgostia oraz książki o rejsie s/y „Solanus”.

66 Van.Whittier.jpg

Rejs do lodowców Alaski trwał 26 dni i przepłynięto 1,650 Mm z odwiedzeniem 27 miejsc z cumowaniem lub kotwiczeniem.

77 2299-.JPG

Główna atrakcją rejsu było pływanie w lodach i podziwianie malowniczych growlerów.

88.jpg

Podpływanie i oglądanie majestatycznych lodowców pozostanie na długo w pamięci.

99.jpg

Dla atrakcji było też spacerowanie po „górze lodowej”.

1010.jpg

Dobijanie i kotwiczenie do pływającego lodu.

Pełna relacja z rejsu oraz filmy są w opracowaniu.

Jacht „Varsovia” pozostał w porcie Whittier na Alasce a załoga wróciła samolotem z Ancharage do Vancouver. Druga cześć rejsu, samotna żegluga kapitana i powrót jachtu do Vancouver rozpocznie się za dwa tygodnie.

Hana Halina Nadolska po powrocie z Alaski zdążyła przed odlotem do Polski wygłosić prelekcje o Onko-Sailng, które zorganizowała w lokalu SPK, vancouverska Grupa Epizod w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi.

1111.jpg

Na spotkanie, pomimo okresu wakacyjnego przybyło dużo osób.

1212 sala.jpg

Hana opowiadała o powstaniu, działalności oraz rejsach Onko-Sailing. Podkreślała, że w chorobie nowotworowej bardzo ważna jest profilaktyka, leczenie oraz nie załamywanie się. Właśnie temu celowi służy motto ich grupy „żyj z pasją”. Na przykładzie swoich doświadczeń walki z rakiem przedstawiła, co czuje i do jakiej depresji może prowadzić choroba. Dlatego podkreślała, że „Rak to nie wyrok tylko diagnoza”.

1313 Fot Rysiek 1736.jpg

Słuchacze zadawali pytania, niektóre bardzo osobiste, na które Hana odpowiadała bez żadnego skrępowania. Dużo pytań dotyczyło zagadnień medycznych, na które odpowiadała jak doświadczony lekarz.

1414 Fot Rysiek 1740.jpg

Na zakończenie spotkania powiedziała o planie zorganizowania w przyszłym roku krótkiego rejsu żeglarskiego (około tygodnia) połączonego z krótkim turystycznym pobytem (np. następny tydzień) w Vancouver dla kilku osób grupy Onko-Sailing. Na co padły deklaracje właścicieli do bezpłatnego udostepnienia jachtów na taki rejs. Inne osoby zgłosiły chęć udzielenia krótkiej gościny w swoich domach.

1515 1262-.JPG

Były też kwiaty dla prelegentki i miła rozmowa w kuluarach.

Osoby chętne do pomocy i współpracy proszone są o kontakt mailowy: onkosailing@wp.pl

Więcej informacji o Onko-Sailing można czytać na stronie: www.onko-sailing.bloog.pl

1616 OnkoSailng Business Card 2.jpg

 

Tekst: Jerzy Kuśmider

Fotografie: Halina Nadolska, Ryszard Sławski, Jerzy Kuśmider


Podziel się
oceń
2
83

Rozpoczęcie sezonu żeglarzy w Vancouver

1 Postawienie bandery PKZ (3 3 5x7).JPG

W sobotę 6 czerwca odbyło się rozpoczęcie sezonu żeglarskiego Polskiego Klubu Żeglarskiego w Vancouver. Właściwie to trudno mówić o rozpoczęciu sezonu, bo w rejonie Vancouver sezon trwa przez okrągły rok, dlatego bardziej pasuje określenie postawienie bandery, co widać na fotografii.

22 Postawienie bandery PKZ 7 2.JPG

W malowniczej zatoczce Deep Cove w North Vancouver zakotwiczył jacht „Gone Wild” należący do PKŻ w Vancouver. Do jego burty zacumowała „Varsovia”. Goście, którzy przyjechali samochodami byli przewożenie na dinghy z pomostu na tratwę tych dwóch jachtów

33 Postawienie bandery PKZ 4978.JPG

Główną częścią programu spotkania było postawienie bander i flag. Na jachcie Varsovia powiewała na topie masztu olbrzymia polska flaga.

44 Postawienie bandery PKZ 4983.JPG

Na sztagu jachtu Polskiego Klubu Żeglarskiego w Vancouver powiewał proporzec klubowy i flagi: Gdańska, Gdyni i Szczecina - miast z których pochodziła załoga tego jachtu.

55 Postawienie bandery PKZ 4968.JPG

Na pokładzie jachtów panowała miła, dawno niespotykana w tym klubie żeglarska atmosfera. Pierwszy raz od dłuższego czasu widać było, że klub zaczyna powoli odżywać po okresie, kiedy to praktycznie przestał działać. Przez ostatnie dwa sezony jacht prawie nie pływał po wodzie, bo „działacze” bardziej pływali… w innych mocniejszych płynach.

66 Postawienie bandery PKZ 6 3.JPG

Tym razem był toast szampanem bezalkoholowym za pomyślność i odnowę klubu.

Obecna odnowa życia klubowego jest w dużej mierze zasługą nowego zarządu pod kierownictwem komandora Janusza Króla (na zdjęciu w środku). Z prawej Zenon Rembich – Zarządu PKŻ.

Z lewej strony Jerzy Kuśmider – współzałożyciel klubu, który istnieje już ponad 20 lat czytaj historie powstania:

http://mesa-jachtowa.bloog.pl/id,1974396,title,Powstanie-i-pierwsze-10-lat-dzialalnosci-Polskiego-Klubu-Zeglarskiego-w-Vancouver,index.html .

 

 

Pisząc o rozpoczęciu sezonu żeglarskiego nie można zapominać o tym, że do sezonu jacht trzeba przygotować. Jacht „Varsovia” w ubiegłym roku prawie nie pływał, bo jej kapitan żeglował na innym jachcie przez jeden z najtrudniejszych szlaków żeglarskich na świecie Northwest Passage. Zobacz stronę www.arctic2014.bloog.pl

 

7

W tym roku na wiosnę dno „Varsovii” było bardzo porośnięte, bo jacht nie był wyciągany z wody przez 4 lata. Jedynie, co roku, z wyjątkiem ostatniego lata, dno było czyszczone na odpływie. Potrzebne było solidne malowanie dna.

8

„Varsovia” jak kobieta zmieniała każdego dnia swoje „stroje”. Najpierw jeden podkład szary.

9

Potem drugi podkład biały.

10

Na koniec dwie warstwy dobrej farby antyporostowej i z satysfakcja dobrze wykonanej pracy „pani Varsovia” została opuszczona do wody, gotowa do rozpoczęcia sezonu, czyli powitania lata.

11

Prosto z Mariny Shalter Island w Richmond, pierwszy rejs w tym roku to było kilkadziesiąt Mil morskich na Gulf Islands. W Clam Bay spotkanie z Włodkiem Szarykiem, który wraz synem żeglował na swoim jachcie „5 Shillings”

12

„Varsovia” zacumowała do burty „5 Shillings”, który stał na kotwicy na środku zatoki.

13

Następnego dnia w świąteczny poniedziałek 18 maja „Victoria Day”, było kolejne spotkanie żeglarzy z Vancouver. Tym razem na Granville Island w Vancouver przypłynął Boniek Niemczyk z Wieśkiem Natankiem na jachcie „Cracovia”. W tym miejscu rzeka Wisła bardzo skróciła się i dwa miasta Cracovia i Varsovia były obok siebie.

W majowy długi weekend zwykle odbywało się spotkanie żeglarskie „Powitanie Lata” w Beedwel Bay, w tym roku dla odmiany spotkania odbyły się w kilku miejscach.

 

Tekst Jerzy Kuśmider

Fot: Jerzy Kuśmider, Magda i Mariusz Kurowski, Włodzimierz Szaryk


Podziel się
oceń
0
68

piątek, 26 sierpnia 2016

Autor tej strony

Jerzy Kuśmider

Jachtowy Kapitan 1975r. Działacz klubów żeglarskich w Warszawie (Pałac Młodzieży, PTTK Bryza, SKŻ PW) i PKM w Gdańsku. Absolwent Politechniki Warszawskiej 1976. Od 1977 na emigracji. Mieszka w Vancouver(Kanada) od 1981. Właściciel i budowniczy jachtu "Varsovia". Od 1985 roku, odbył liczne rejsy, głównie samotne po Pacyfiku, ok. 50 tys. Mm. Działacz polonijny. Autor książki: "Samotnie przez Pacyfik - "Varsovią" na Hawaje", oraz licznych publikacji w Kanadzie USA i Polsce.
e-mail: varsovia31@hotmail.com

Mesa

MESA JACHTOWA W VANCOUVER jest towarzyskim zgrupowaniem żaglarzy, motorowodniaków oraz sympatyków rekreacji na wodzie, mieszkających w rejonie Vancouver (Kanada) Mesa Jachtowa: nie jest organizacją ...

więcej...

MESA JACHTOWA W VANCOUVER jest towarzyskim zgrupowaniem żaglarzy, motorowodniaków oraz sympatyków rekreacji na wodzie, mieszkających w rejonie Vancouver (Kanada) Mesa Jachtowa: nie jest organizacją społeczną, nie ma zarządu, prezesa, składek itp. Mesa jachtowa jest formą „skrzynki” kontaktowej osób zainteresowanych jachtingiem. e-mail: varsovia31@hotmail.com

schowaj...