Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 206 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Spotkania żeglarskie w Polsce. (grudzień-styczeń)

Jerzy Kuśmider podczas Świąteczno -Noworocznego pobytu w Polsce, odwiedził kluby żeglarskie gdzie zaprezentował swoje filmy i podzielił się ciekawostkami z życia polonijnego światka żeglarskiego w Vancouver.

29.12.2006 - Jacht Klub AZS Szczecin,

( www.jkazs.szczecin.pl )

Przed pokazem filmów w pokoiku zebraniowym odbyło się spotkanie z działaczami Jacht klubu AZS. Od lewej: Kpt. Wojciech Jacobson, Komandor klubu Witold Zdrojewski, vice Komandor Zenon Szostaki odwiedzający Jerzy Kuśmider.

Vice-Komandor Zenon Szostak przedstawia gościa wieczoru Jerzego Kuśmidera.

Jacht Klub AZS jest armatorem sławnego s/y „Stary” a Jerzy Kuśmider był koordynatorem powitania tego jachtu w Vancouver. Dużym zainteresowaniem cieszył sie  pokaz jego filmów: z przywitania, pobytu i pożegnania jachtu „Stary” w Vancouver. Był też pokaz zdjęć jachtu „Nekton”, który razem z s/y „Stary” przepłynął „North West Passage”. Za rejsy te, obu jachtom przyznano w tym roku najwyższe wyróżnienie żeglarskie w Polsce „Rejs Roku”.

Z dużym zainteresowaniem zebrani oglądali również krótkie filmy z życia polonijnych żeglarzy w Vancouver. Okazało się że środowiska żeglarskie Szczecina i Vancouver mają dużo wspólnych znajomych. Niektórzy oglądający rozpoznawali na filmie swoich starych znajomych.

5 styczeń 2007 - Gdański Klub „Zejman”  (fotografie: Tomasz Sobieszczański, Elżbieta Miąskowska i Jerzy Kuśmider)

Na stronie internetowej Gdańskiego Klubu Morskiego Kapitana LOBO: Galeria zdjęć_ze_spotkania_w_"Zejmanie".posejdon.net.pl  www.posejdon.net.pl  Tomasz Sobieszczański o spotkaniu tym między innymi napisał:

„ ... Wybrałem się do Klubu „ZEJMAN” z nieukrywaną ciekawością spotkania się z nietuzinkowym człowiekiem jakim niewątpliwie jest kapitan Jerzy KUŚMIDER. ... W ZEJMANIE zjawili się jak zwykle wypróbowani Klubowicze i wielu innych gości, których żeglarstwo, przygoda, podróże i morska literatura pasjonują.”

Komandor Klubu - Andrzej Dębiec, sekretarz klubu - Elżbieta Miąskowska i Jerzy Kuśmider

„Sympatyczny brodacz z Vancouver, gdzie mieszka od 25-ciu lat, który przybył do Polski z żoną i synem,  po przedstawieniu go przez komandora Klubu ZEJMAN – Andrzeja DĘBCA, został przyjęty gorącymi oklaskami. Pan Jerzy KUŚMIDER reprezentuje ten gatunek, czy może tą ludzką rasę, która  charakteryzuje się gorączką życia, aktywnością ponad przeciętność i czerpaniem przyjemności ze służby dla innych. Pisywał do polonijnych gazet, uprawiał dziennikarkę radiową, ale ponad wszystko propagował i propaguje żeglarstwo. Namawia wszystkich wokół do realizacji swoich marzeń, gdyż tylko to co zrealizujesz ma naprawdę w życiu znaczenie. Nie bójmy się marzyć, bierzmy przykład z innych, którzy czegoś dokonali, którzy dokonaniami dzielą się z innymi. Na ekranie pojawiły się autorskie filmy opowiadające historię powstania jachtu „Varsovia”, którym gość pływa do dziś, o przywitaniu jachtu „STARY” po północno-zachodniej epopei i ze wspólnego żeglowania z przyjaciółmi w rejonie Vancouver. Był żywy i barwny komentarz, wspominki i anegdoty.”

„Nieliczni szczęśliwcy mogli otrzymać książkę z autografem autora”. „Rozmarzeni wspomnieniami gościa, mogliśmy posłuchać śpiewanych morskich opowieści w wykonaniu zespołu „The Kędzior’s”.  Atmosfera była super i spotkanie z kapitanem Jerzym KUŚMIDEREM zostanie wpisane do annałów Klubu ZEJMAN jako jedno z ważniejszych klubowych wydarzeń.” 

  

„Przed pożegnaniem, gość z Kanady przekazał do klubowego muzeum banderkę ze swojego jachtu „Varsovia”, która powiewała na jego jachcie podczas większości ważnych wypraw.”... 

  

Kpt. Janusz Kozak zachęcony przykładem gościa, następnego dnia również przekazał do klubowej kolekcji bander  noszonych podczas ciekawych rejsów. Banderę która powiewała na żaglowcu „Pogoria” podczas rejsu któryodbył się w sierpniu 2000 roku na trasie Halifax – Gosport – Vlissingen – Amsterdam w ramach „Cutty Sark Tall Ship Race”.

Elżbieta Miąskowska czyta dedykację od autora książki: „Samotnie przez Pacyfik – Varsovią na Hawaje”.

Kilka dni później po przeczytaniu całej książki napisała: 

„Pomimo bardzo „zapracowanego” tygodnia udało mi się już ją przeczytać. Bardzo fajnie napisana.Żeglowałam z Tobą po oceanie, zwiedzałam hawajskie wyspy a nigdy tam nie byłam... Jadłam kiełbasy, ananasy i na środku oceanu chleb z Polski, nawiązywałam łączność (radiową) z Twoimi przyjaciółmi i z Twoją mamą w Warszawie... świetnie oddałeś klimat wyprawy. No i wspaniałe są te nawiązania do historii bliskiej przeszłości... naprawdę! Dawno już tak dobrze mi się nie czytało. Dzięki za te chwile. Elżbieta. ...” 


Podziel się
oceń
0
0

czwartek, 18 stycznia 2018

Autor tej strony

Jerzy Kuśmider

Jachtowy Kapitan 1975r. Działacz klubów żeglarskich w Warszawie (Pałac Młodzieży, PTTK Bryza, SKŻ PW) i PKM w Gdańsku. Absolwent Politechniki Warszawskiej 1976. Od 1977 na emigracji. Mieszka w Vancouver(Kanada) od 1981. Właściciel i budowniczy jachtu "Varsovia". Od 1985 roku, odbył liczne rejsy, głównie samotne po Pacyfiku, ok. 50 tys. Mm. Działacz polonijny. Autor książki: "Samotnie przez Pacyfik - "Varsovią" na Hawaje", oraz licznych publikacji w Kanadzie USA i Polsce.
e-mail: varsovia31@hotmail.com

Mesa

MESA JACHTOWA W VANCOUVER jest towarzyskim zgrupowaniem żaglarzy, motorowodniaków oraz sympatyków rekreacji na wodzie, mieszkających w rejonie Vancouver (Kanada) Mesa Jachtowa: nie jest organizacją ...

więcej...

MESA JACHTOWA W VANCOUVER jest towarzyskim zgrupowaniem żaglarzy, motorowodniaków oraz sympatyków rekreacji na wodzie, mieszkających w rejonie Vancouver (Kanada) Mesa Jachtowa: nie jest organizacją społeczną, nie ma zarządu, prezesa, składek itp. Mesa jachtowa jest formą „skrzynki” kontaktowej osób zainteresowanych jachtingiem. e-mail: varsovia31@hotmail.com

schowaj...